مقداری مایع شستشو مانند سفید کننده به چشم شما برخورد می کند یا خیلی نزدیک به شعله باز اجاق گاز خم می شوید. احساس درد احتمالی نشانه سوختگی شماست.تعدادی از این موارد می توانند به چشمان ظریف شما آسیب برسانند. آنها شامل مواد شیمیایی خانگی مانند سرکه ، پاک کننده های اجاق گاز و سفید کننده هستند. اتو مو ، روغن داغ یا قهوه می تواند باعث سوختن گرما یا حرارت شود.

وقتی چیزی به چشم شما آسیب می زند ، پاسخ خودکار چشم شما چشمک زدن است. بنابراین ممکن است پلک شما نیز بسوزد.اقدام سریع ممکن است از مشکلات طولانی مدت چشم یا بینایی شما جلوگیری کند.

  • کمک های اولیه

بعد از حادثه ، هرچه زودتر چشم خود را بشویید. هرچه سریعتر عمل کنید ، شانس بهبودی شما کاملاً بیشتر است. قبل از هر کاری حداقل 15-20 دقیقه آب خنک را روی چشم خود اجرا کنید. به جای آن می توانید از محلول نمکی یا مایع موجود در کیت شستشوی چشم استفاده کنید. ممکن است بخاطر درد بخواهید چشمهایتان را بسته نگه دارید. اما این فقط می تواند خسارت را بدتر کند.

شما می توانید چندین روش را بشویید:

  • آب را روی بینی خود بریزید. بسته به این که سر خود را حرکت دهید ، از کنار بینی به یک یا هر دو چشم می رسد.
  • زیر دوش بایستید و نازل را به پیشانی خود بکشید. آب به صورت شما و به یک یا هر دو چشم می ریزد.
  • یک سینک ظرف یا ظرف را پر از آب کنید ، و صورت خود را خیس کنید. مدام چشمک می زنیم تا آب را روی چشم ها تحمیل کنیم.
  • اگر لنزهای تماسی دارید ، در حالی که آب از روی چشمان شما عبور می کند آنها را بیرون بیاورید. منتظر نباشید، ابتدا لنزها را بیرون بیاورید. در صورتی که هنوز مواد شیمیایی در دست دارید ، ابتدا دستان خود را با آب و صابون بشویید.
  • چشمک بزنید تا مطمئن شوید آب هر قسمت از چشم شما را شستشو می دهد. اگر نمی توانید پلک بزنید ، با انگشتان چشمان خود را باز کنید تا آب به داخل آن وارد شود.

 

  • چه موقع به پزشک مراجعه کنیم!!

پس از پایان گرگرفتگی ، باید از کمک پزشکی استفاده کنید.

اگر سوختگی شیمیایی دارید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید یا سریعا به یک مرکز چشم پزشکی مراجعه نمایید.