قرنیه چیست؟

قرنیه قسمت شفاف جلوی کره چشم است که مثل شیشه پنجره داخل چشم را از محیط خارج جدا می کند . قرنیه دو وظیفه مهم دارد: یکی آنکه پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت کند و آنها را روی پرده شبکیه متمرکز کند. دوم آنکه از ساختمان‌های داخل کره چشم محافظت نماید. پیوند قرنیه به معنی جایگزینی قسمتی از قرنیه گیرنده با قرنیه دهنده به صورت تمام ضخامت یا لایه‌ای می‌باشد.

علل پیوند قرنیه

ضربه و سوختگی‌های شیمیائی یکی از شایع‌ترین علل کدورت قرنیه است. سایر علل آن عبارتند از : وجود اسکار (محل جوش خوردن زخم) ناشی از عفونت موضعی (از قبیل ویروس تبخال) تورم قرنیه و عملکرد ضعیف سلول‌های آن (دیستروفی‌های قرنیه) و تخریب و انهدام سلول‌های قرنیه توأم با یا بدون اختلال شکل (کراتوکونوس یا قوز قرنیه بارزترین فرم آن است). علامت اصلی کدورت قرنیه، کاهش بینائی است که پیوند قرنیه می‌تواند کمک به بهبودی بینائی کند.

منبع تهیه قرنیه برای پیوند از کجاست؟

تهیه قرنیه توسط بانک چشم از افرادی که خود یا بستگان آنها اجازه اهدای چشم پس از مرگ را داده‌اند؛ صورت می‌گیرد. بانک چشم معمولاً بافت را در ساعات اولیه پس از مرگ، از بدن جدا ساخته و آن را برای انتقال به بیمارستان و یا کلینیک محل جراحی آماده می‌کند. در بانک چشم قبل از فرستادن بافت برای پیوند، یکسری آزمایشات انجام می‌گیرد تا از انتقال بیمارهای قابل انتقال جلوگیری گردد و همچنین از کیفیت بافت پیوندی اطمینان حاصل شود.

عمل جراحی:

عمل جراحی می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی انجام شود. اگر عمل با بی‌حسی موضعی انجام شود، شما در طی عمل بیدار هستید، اما احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت و بعضاً شما پس از عمل مرخص خواهید شد.

عمل پیوند قرنیه

عمل پیوند قرنیه

توصیه‌های قبل از عمل جراحی:

 • پس از تصمیم به انجام عمل و تائید پزشک معالج، با پرداخت هزینه فراوری چشم بانک جمهوری اسلامی ایران در نوبت پیوند قرار می‌گیرد. این هزینه جهت پیوند و آماده‌سازی قرنیه‌دهنده و برای انجام آزمایشات لازم جهت حصول اطمینان از سلامت قرنیه روی چشم‌دهنده است و خود چشم اهدائی و رایگان است.
 • فیش بانکی به انضمام پیوندی که توسط پزشک معالج پر شده به بانک چشم فاکس می‌شود. در صورتی که می‌خواهید از بیمه درمانی استفاده کنید بهتر است که روز قبل از عمل با در دست داشتن معرفی‌نامه پزشک معالج به اداره بیمه مربوطه مراجعه و معرفی‌نامه برای کلینیک محل عمل دریافت کنید.
 • اصل فیش بانکی و فرم پیوند بافت که توسط پزشک معالج پر شده به انضمام سه نسخه کپی از هر کدام را به منشی دفتر مدیریت (طبقه 1-) خانم هاشمی تحویل دهید تا ایشان، فیش بانکی فرم پیوند را به بانک چشم فاکس کند.
 • روز عمل مدارک پزشکی خود را شامل جواب آزمایشاتی که پزشک درخواست نموده، جواب مشاوره قلب در صورت لزوم و مشاوره قبل از عمل و سایر مدارک خود را همراه بیاورید.
 • تمامی داروهایی که در منزل مصرف می‌کنید را همراه خود بیاورید.
 • قبل و بعد از جراحی سیگار نکشید به دلیل اینکه بهبودی افراد سیگاری بعد از جراحی از سایرین دیرتر می‌باشد و احتمال اینکه در طول جراحی مشکلات تنفسی برایشان اتفاق بیفتد بیشتر است.
 • روز قبل از عمل استحمام کنید و بهتر است که آقایان صورت خود را اصلاح کنند.
 • در روز عمل، خانم‌ها از آرایش به‌خصوص چشم اجتناب نمایند.
 • بیمارانی که داروهای حیاتی مانند داروهای فشار خون، قلب، تشنج و … استفاده می‌کنند، داروهایشان را مانند همیشه با حدود 20 سی‌سی آب میل و در صورت لزوم با پزشک معالج خود مشورت کنند. داروهای کنترل قند پس از مشورت با پزشک استفاده شود.
 • قبل از خروج از منزل تمام جواهرات، زینت‌آلات، ساعت مچی و … خود ر ا خارج نموده و در منزل بگذارید. از آرایش کردن چشم و لاک زدن ناخن‌ها پرهیز کنید.
 • ناشتا بودن یعنی غذا نخوردن، چه با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی عمل بشوید. باید ناشتا باشید. با توجه به اینکه در هنگام بیهوشی و عمل ممکن است غذا از معده به ریه شما وارد شود، تأکید می‌شود طبق جدول ضمیمه از مصرف غذا (نه داروهای حیاتی) پرهیز کنید.
ردیف جامدات، شیر مادر یا شیر خشک مایعات شفاف سن بیمار
1 4 ساعت 2 ساعت زیر 6 ماه
2 6 ساعت 3 ساعت 36-6 ماه
3 8 ساعت 3 ساعت بالای 3 سال