Project Description

جراحی شبکیه

برای تشخیص تخریب ماکولا، انجام درمان‌های لیزری و (OCT (Ocular coherent Tomography یا آنژیوگرافی با تزریق ماده فلورسئین انجام می‌شود.

دریافت نوبت اینترنتی
مشاوره پزشکی
جراحی شبکیه و لیزر retina- shabakie

بررسی شبکیه و لیزر

در این بخش با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته امکان ارزیابی بسیار دقیق و کاملی از شبکیه و اجزای داخلی چشم فراهم می‌شود. برخی از این ارزیابی‌ها عبارتند از:

  • آنژیوگرافی (Angiography): برای انجام این تست، تزریق Fluorescein یا Indocyanine green) ICG) به داخل ورید بازوئی انجام می‌گیرد و برای عکس‌برداری از قسمت عقبی چشم، از دوربین fundus استفاده می‌شود. این تست برای بررسی جریان خون شبکیه و کوروئید استفاده می‌شود. معمولاً برای بررسی عروق شبکیه از فلئورسئین و برای بررسی عروق کوروئیدال و قسمت‌های عمقی‌تر، از ICG استفاده می‌شود. آنژیوگرافی فلئورسئین بیشتر برای بررسی رتینوپاتی دیابتی، بیماری‌های انسدادی عروق مانند انسداد شریان یا ورید شبکیه و ارزیابی دژنرسانس wet ماکولا کاربرد دارد. ICG، برای بررسی خون درماکولا مانند نوع wet دژنرساس وابسته به سن استفاده می‌شود. هر دو نوع ماده، عوارض بسیار کمی دارند و می‌توان با اطمینان از آنها استفاده کرد. ممکن است بندرت واکنش‌های حساسیتی (آلرژیک) در بعضی افراد بروز کند. مصرف ICG در افرادی که به ید حساسیت دارند ممنوع است. فلئورسئین ممکن است در بعضی افراد تا 24 ساعت پس از تزریق ایجاد زردی در پوست یا چشم‌ها کرده و باعث نارنجی شدن ادرار گردد.
  • HRA Angiography: استفاده از این تکنیک، دقت آنژیوگرافی فلئورسئین و ICG را افزایش می‌دهد و امکان فیلم‌برداری از آنژیوگرافی را فراهم می‌آورد.
  • OCT یا Optic Coherence Tomography: تکنیک جدیدی است که با استفاده از مقاطع توموگرافیک با دقت بالا از لایه‌های شبکیه، اطلاعات ارزشمندی از آن در اختیار چشم پزشک قرار می‌دهد. بنابراین برای تشخیص و پیگیری بسیاری از بیماری‌های شبکیه مانند سوراخ‌های ماکولا، ادم ماکولا، دژنرسانس ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم به کار می‌رود. از آنجائی‌که دراین تکنیک از یک منبع نورانی استفاده می‌شود احتیاجی به تماس با چشم وجود ندارد و در عرض چند ثانیه انجام می‌گیرد.
جراحی شبکیه OCT
جراحی شبکیه PI