Project Description

جراحی شبکیه

برای تشخیص تخریب ماکولا، انجام درمان‌های لیزری و (OCT (Ocular coherent Tomography یا آنژیوگرافی با تزریق ماده فلورسئین انجام می‌شود.

دریافت نوبت اینترنتی
مشاوره پزشکی
جراحی شبکیه و لیزر retina- shabakie

بررسی شبکیه و لیزر

در اين بخش با استفاده از دستگاه‌های پيشرفته امكان ارزيابي بسيار دقيق و كاملي از شبکیه و اجزای داخلی چشم فراهم مي‌شود. برخي از اين ارزيابي‌ها عبارتند از:

  • آنژيوگرافي (Angiography): براي انجام اين تست، تزريق Fluorescein يا Indocyanine green) ICG) به داخل وريد بازوئي انجام مي‌گيرد و براي عكس‌برداري از قسمت عقبي چشم، از دوربين fundus استفاده مي‌شود. اين تست براي بررسي جريان خون شبكيه و كوروئيد استفاده مي‌شود. معمولاً براي بررسي عروق شبكيه از فلئورسئين و براي بررسي عروق كوروئيدال و قسمت‌هاي عمقي‌تر، از ICG استفاده مي‌شود. آنژيوگرافي فلئورسئين بيشتر براي بررسي رتينوپاتي ديابتي، بيماري‌هاي انسدادي عروق مانند انسداد شريان يا وريد شبكيه و ارزيابي دژنرسانس wet ماكولا كاربرد دارد. ICG، براي بررسي خون درماكولا مانند نوع wet دژنرساس وابسته به سن استفاده مي‌شود. هر دو نوع ماده، عوارض بسيار كمي دارند و مي‌توان با اطمينان از آنها استفاده كرد. ممكن است بندرت واكنش‌هاي حساسيتي (آلرژيك) در بعضي افراد بروز كند. مصرف ICG در افرادي كه به يد حساسيت دارند ممنوع است. فلئورسئين ممكن است در بعضي افراد تا 24 ساعت پس از تزريق ايجاد زردي در پوست يا چشم‌ها كرده و باعث نارنجي شدن ادرار گردد.
  • HRA Angiography: استفاده از اين تكنيك، دقت آنژيوگرافي فلئورسئين و ICG را افزايش مي‌دهد و امكان فیلم‌برداري از آنژيوگرافي را فراهم مي‌آورد.
  • OCT يا Optic Coherence Tomography: تكنيك جديدي است كه با استفاده از مقاطع توموگرافيك با دقت بالا از لايه‌هاي شبكيه، اطلاعات ارزشمندي از آن در اختيار چشم پزشك قرار مي‌دهد. بنابراين براي تشخيص و پیگیری بسياري از بيماري‌هاي شبكيه مانند سوراخ‌هاي ماكولا، ادم ماكولا، دژنرسانس ماكولا، رتينوپاتي ديابتي و گلوكوم به كار مي‌رود. از آنجائي‌كه دراين تكنيك از يك منبع نوراني استفاده مي‌شود احتياجي به تماس با چشم وجود ندارد و در عرض چند ثانيه انجام مي‌گيرد.
جراحی شبکیه OCT
جراحی شبکیه PI