Project Description

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

جراحی زیبایی پلک یک عمل زیبایی است که به منظور اصلاح این تغییرات و ایجاد ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر انجام می‌شود. بلفاروپلاستی که یکی از شایع‌ترین روش‌های جراحی زیبایی است با برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی و اصلاح موقعیت پلک، باعث بهبود قابل توجهی در ظاهر فرد شده و قیافه‌ای جوان‌تر و سرحال‌تر به فرد می‌بخشد. نتایج مفید جراحی زیبایی پلک تا سال‌ها و گاهی به صورت مادام‌العمر برای فرد باقی می‌ماند.

دریافت نوبت اینترنتی
مشاوره پزشکی
جراحی پلک بلفاروپلاستی

معرفی بلفاروپلاستی

چشم‌ها دریچه ارتباط ما با جهان خارج هستند و نقش اساسی در روابط اجتماعی ما بازی می‌کنند. معمولاً در روابط انسانی نگاه کردن به یکدیگر نخستین قدم است. به همین دلیل ظاهر چشم‌های افراد تأثیر زیادی در قضاوت اولیه دیگران نسبت به فرد و همچنین اعتماد به نفس خود فرد دارد. با افزایش سن، تغییراتی در ساختمان پلک‌ها ایجاد می‌شود که باعث می‌شود فرد ظاهری سالخورده و خسته پیدا کند. بخش عمده این تغییرات عبارت است از:

  • ایجاد چروک‌های ظریف در اطراف پلک‌ها
  • کش آمدن و شل شدن پوست پلک‌ها که گاهی منجر به آویزان شدن پوست از لبه پلک می‌گردد.
  •  تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک‌ها
  •  شل شدن عضلات پلک‌ها
  •  ایجاد افتادگی پلک یا ابرو

مجموع این تغییرات باعث می‌شود چهره فرد سالخورده و خسته به نظر برسد. به علاوه در صورتی که این حالات شدید باشد می‌تواند با مسدود کردن میدان دید جانبی بر عملکرد بینایی فرد نیز تاثیر بگذارد.

انواع بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک ممکن است به تنهایی و یا همراه با سایر روش‌های جراحی زیبایی مثل کشش پوست صورت یا بالا کشیدن ابرو یا تزریق بوتوکس انجام شود. به طور کلی جراحی زیبایی پلک سه نوع جراحی اصلی را شامل می‌شود که هریک مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد:

جراحی پلک فوقانی: درجراحی پلک فوقانی پوست اضافه روی پلک فوقانی و کیسه‌های چربی (که به صورت پف‌کردگی بالای پلک تظاهر می‌کند) برداشته می‌شود. به علاوه در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد می‌توان آن را در حین عمل اصلاح کرد. جراحی پلک فوقانی باعث بهبود شکل و موقعیت پلک فوقانی می‌شود. به علاوه در صورتی که وجود پوست اضافه یا افتادگی پلک باعث محدودیت دید جانبی شده باشد این مشکل را برطرف می‌کند و در مجموع ظاهری جوان‌تر و هوشیارتر به فرد می‌بخشد. گاهی عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز همراه با جراحی پلک فوقانی انجام می‌شود.

جراحی پلک تحتانی: جراحی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه‌های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف‌کردگی چشم را ایجاد می‌کنند انجام می‌گیرد. معمولاً بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می‌شود. این تغییرات در مجموع باعث ایجاد ظاهری جوان‌تر در فرد میشود.

جراحی از طریق ملتحمه (Transconjunctival Blepharoplasty): این روش بیشتر در افراد جوان به کار می‌رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتی دارد. در این روش بدون آن که پوست دست‌کاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) کیسه‌های چربی زیر پلک برداشته می‌شود. مزیت این روش آن است که نیازی به ایجاد برش بر روی پوست ندارد.

blepharoplasty بلفاروپلاستی جراحی زیبایی پلک

درمان بلفاروپلاستی

تكنيك عمل بلفاروپلاستي:

جراحی زیبایی پلک را می‌توان در مطب، درمانگاه یا بیمارستان انجام داد. معمولاً جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری ندارد. زمان انجام جراحی متغییر است و بسته به آنکه جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو انجام گیرد بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد. جراحی معمولاً با بی حسی موضعی انجام می‌شود اما بسته به وضعیت بیمار و با صلاح‌دید پزشک ممکن است بیمار به طور کامل بیهوش شود.

در جراحی پلک فوقانی ابتدا برشی موازی چین‌های طبیعی پلک ایجاد می‌شود. از طریق این برش پزشک یک بخش هلالی شکل از پوست و عضلات زیر پوستی و تقریباً تمام چربی اضافه را بر می‌دارد. در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد در همین مرحله با استفاده از بخیه‌های قابل جذب ترمیم می‌شود. سپس محل برش با بخیه‌های ظریف بسته می‌شود.

در جراحی پلک تحتانی نیز برش در پایین مژه‌ها به موازات چین‌های طبیعی پلک ایجاد می‌گردد. چربی اضافه برداشته می‌شود و درصورتی که پوست اضافه نیز وجود داشته باشد یک برش هلالی نازک از پوست هم برداشته می‌شود و محل برش با بخیه‌های ظریف دوخته می‌شود.

در جراحی از طریق ملتحمه، برش در پشت پلک (از سمت داخل پلک) ایجاد می‌شود و چربی اضافه از همین محل خارج می‌شود. سپس محل برش با بخیه‌های قابل جذب ترمیم گردد.