همه چیز در مورد عمل لازک و PRK (حذف عینک و اصلاح عیوب انکساری)

عمل لازک

لیزیک، لازک و PRK کدام یک موثرتر است؟

عمل های لیزیک، لازک و PRK می توانند به یک اندازه نتیجه بخش باشند. به شرط آنکه، با توجه به شرایط فیزیکی چشم شما، گزینه مناسب تر انتخاب شوند.

به عنوان مثال اگر چشم شما دچار مشکل خشکی باشد روش لازک بیشتر از روش لیزیک اثربخش خواهد بودد، یا در صورتی که قرنیه شما ضخامت کافی را نداشته باشد و یا چشم شما مشکل گشادی مردمک را داشته باشد، عمل جراحی PRK مناسب ترین روش جراحی است.

کدام عمل چشم بهتر است؟

عوارض عمل های مربوط به حذف عینک، زمانی رخ می دهند که برای چشم شما، عمل مناسبی انتخاب نشود.

پس هنگامی که تصمیم به انجام عمل جراحی چشم به منظور برداشتن عینک می گیرید اجازه دهید پزشک متخصص شما در این رابطه تصمیم بگیرد که کدام روش با توجه به شرایط چشم شما، برایتان مناسب تر است.

 • تفاوت لیزیک و لازک و PRK

در تمامی این روش های درمانی که به منظور رفع عیوب انکساری چشم به کار می روند، قرنیه چشم تغییر شکل پیدا می کند. ولی هر سه این روش ها تفاوت هایی دارند که با توجه به شرایط چشم شما می تواند میزان موثر بودن عمل را مشخص می کند.

 • عمل لیزیک چشم

در روش لیزیک، با کمک دستگاهی به نام میکروکراتوم، یک لایه بسیار نازک از سطح قرنیه برداشته می شود. سپس پزشک جراح و متخصص چشم به منظور رفع انحنای اضافی قرنیه لیزر را با مکان مشخصی از آن می تاباند؛ پس از عمل لایه برداشته شده سر جای خود، بازگردانده می شود.

 • عمل PRK چشم

در این روش، جراح لایه بسیار نازکی از بافت قرنیه با کمک ابزار جراحی برمی دارد. بافتی که در این روش برداشته می شود بسیار نازکتر از روش لیزیک است. البته پس از عمل پی آر کی، بافت برداشته شده به سرجای خود بازگردانده نخواهد شد.

پس از برداشتن بافت قرنیه، جراح سطح آن را با کمک دستگاهی لیزر اگزایمر تغییر می دهد تا مشکل انحنای اضافی آن که باعث ضعیفی چشم شده است رفع گردد. در پایان عمل، یک لنز تماسی به مدت سه الی چهار روز روی چشم به عنوان پانسمان قرار می گیرد.

 • عمل لازک چشم

در عمل لازک، بدون استفاده از لیزر، پنجاه میکرومتر از بافت قرنیه برداشته می شود و سپس سطح آن از طریق لیزر شکل دهی می شود. در این روش نیز مانند روش پی آر کی، یک لنز تماسی به مدت چند روز به عنوان پانسمان روی چشم قرار خواهد گرفت.

 • لازک بهتر است یا لیزیک؟

اصلی ترین تفاوت لیزیک و لازک به میزان ضخامت برش بافت قرنیه برمی گردد. در روش لیزیک، بخشی از لایه استروما برداشته می شود ولی در روش های لازک و پی آرکی، فقط لایه اپیتلیوم بلند می شود.

از آن جایی که لازک عمل کم خطرتری نسبت به لیزیک به شمار می آید افراد بسیار زیادی این روش را به عمل لیزیک ترجیح می دهند. پس از عمل لازک چشم، احتمال ابتلا به خشکی چشم نیز کمتر است. اما عمل لیزیک به لحاظ اثربخشی، بسیار فوق العاده است. احتمال پسرفت لیزیک بسیار پایین است و تنها پنج الی درصد بیماران ممکن است در سال های بعد به درمان های بعدی نیاز پیدا کنند.

به همین علت باز هم تاکید می شود که پس از انجام آزمایشات و معاینات پزشکی، تصمیم نهایی برای انتخاب روش عمل جراحی چشم بهتر است از سوی پزشک جراح با توجه به آناتومی چشم شما گرفته شود.

 • هزینه عمل لیزیک و لازک چشم

هزینه عمل جراحی رفع عیوب انکساری چشم، ثابت نیست و به پارامترهای مختلفی از جمله، بیمارستان و یا مرکز درمانی که در آن جراحی انجام می شود، پزشک جراح، تکنیک مورد استفاده در جراحی و پیشرفته بودن دستگاه های مورد استفاده بستگی دارد.

جراحی عیوب انکساری (عمل لازک، PRK) با پیشرفته‌ترین دستگاه روز دنیا اگزایمر Wave light EX500 آلکان در مرکز چشم پزشکی سلامت غرب انجام می‌گردد. این دستگاه قابلیت اصلاح آستیگمات (6D،+6D-)، نزدیک‌بینی (14D-) و دوربینی (6D+) را دارد.همچنین قابلیت انجام عمل‌های Optimized، T-cat، F-cat، PTK را دارا می‌باشد.

 • عوارض جانبی

پی آر کی: چشم شما تا چند روز احساس درد یا خارش دارد. همچنین ممکن است شب هنگام در اطراف چراغ ها شاهد هاله باشید. این مشکلات در صورت وجود دوام زیادی ندارند. متخصص چشم پزشک به شما خواهد گفت که چگونه این مشکلات را مدیریت کنید.

عوارض جانبی جدیدتر مانند عفونت، تار شدن دید و زخم شدن قرنیه، یا از دست دادن بینایی بسیار نادر هستند.

لیزیک: ممکن است احساس درد، خارش یا سوزش در چشم خود داشته باشید یا دید شما برای چند روز تار باشد. سایر عوارض جانبی احتمالی که به ندرت رخ میدهند عبارت اند از:

 • تابش خیره کننده و هاله در اطراف منابع نوری در هنگام شب
 • حساسیت به نور
 • لکه های قرمز در چشم
 • احتمال بسیار کمی وجود دارد که پس از عمل لیزیک به عفونت چشم مبتلا شوید یا بینایی خود را از دست دهید، که این مورد بسیار نادر است.

بهبودی پس از عمل

 • پس از عمل پی آر کی، یک لنز تماسی درمانی در چشم خود خواهید داشت. این لنز از چشم شما محافظت نموده و به بهبودی آن کمک می کند.

لازم است که دستکم یک هفته پس از عمل پی آر کی یا لیزیک از انجام فعالیت سنگین خودداری کنید. چشمان خود را نمالید. این کار می تواند به قرنیه شما آسیب برساند. تا زمان دستور پزشک از عینک آفتابی استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند قرنیه شما را زخم نموده و مشکلات بینایی ایجاد کند.

بهبودی پس از عمل لیزیک سریعتر است. بسیاری از افراد می توانند ظرف چند ساعت دید واضحی داشته باشند. داشتن دید واضح پس از عمل پی آر کی ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

 • جمعبندی

لازک و پی آر کی به یک اندازه ایمن هستند و هر دو به خوبی جواب می دهند. تقریبا ۹ نفر از هر ۱۰ نفری که تحت درمان با یکی از این روش ها قرار می گیرند، پس از عمل به دید ۲۰/۲۰ یا بهتر دست می یابند و نیازی به عینک یا لنز ندارند.

مشاوره رایگان و رزرو وقت: 021-37451000
مراقبت های قبل و بعد از عمل