بیشتر از یک سوم تمام سندرم های ژنتیکی شناخته شده در چشم وجود دارد . نشانه های وجود مواد مغذی ، کمبودها ، تنش های عصبی و کمبود بکمپلکس ها و استرس ها را از چشم می توان تشخیص داد . چشم هم مانند سایر اعضای بدن می تواند دچار سرطان شود . تومور سرطانی در 90 تا 95 درصد موارد می تواند در کودکان قبل از سن 5 سالگی بروز پیدا کند . سن تشخیص سرطان چشم معمولا 18 ماهگی می باشد.

علائم سرطان چشم

  • برق زدن چشم در تاریکی
  • سفید شدن مردمک چشم
  • وجود انحراف چشمی ( در کودکان )
  • وجود جرقه های نورانی در بزرگسالان ( بالای 20 سال )
  • احساس مگس پرانی
  • تاری دید

علل سرطان چشم 

تغذیه نامناسب در دوران بارداری و  قرارگیری والدین در معرض اشعه و مواد شیمیایی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری می باشد .

تشخیص سرطان چشم

در حالت طبیعی وقتی به چشم به صورت دقیق با میکروسکوپ نگاه می کنید نقطه تاول مانند زردی که در حلقه قرمزی قرار دارد و اطراف آن زرد رنگ می باشد . در این بررسی می توان شبکیه که به رنگ نارنجی است و دارای رگهای خونی است مشاهده می شود . همچنین عصب هایی که به پشت چشم متصل می شوند قابل مشاهده می باشد . عنبیه بیمار مبتلا به سرطان چشم یافته های مورد توجهی به پزشک می دهد . لکه های قهوه ای رنگ که در فاصله عنبیه و سطح چشم مشاهده می شوند تومورهایی هستند که عموما نشانه های تورم هایی در بدن هستند . در سفیدی چشم این بیمار لکه ای خونی دیده می شود که می تواند دلایل زیادی داشته باشد . این لکه ها معمولا در اثر وجود فشار بالا می باشد . این نوع سرطان در صورتی که به موقع تشخیص داده شود درمان به راحتی صورت می گیرد . در غیر اینصورت ممکن است درمان انجام نشود و در نهایت ممکن است به تخلیه چشم منجر شود .

درمان سرطان چشم

خوشبختانه این نوع سرطان راههای درمانی دارد که باعث متوقف کردن و در نهایت باعث از بین رفتن این تومورهای بدخیم شده است .روش های درمان سرطان چشم و  اساس درمان این نوع سرطان ، شیمی درمانی مانند لیزر درمانی می باشد . این درمان با استفاده از روشی به نام TTP یا گذاشتن رادیو اکتیو در اطراف چشم یا تاباندن اشعه از خارج چشم انجام می شود .