نزدیک‌بینی در کودکان شایع‌تر از دوربینی است – دکتر محمدحسین افتخاری – جراح و متخصص بیماری‌های چشم

یک متخصص چشم با اشاره به این که بیش از 50 درصد مردم ایران مبتلا به یکی از انواع اختلالات و عیوب انکساری چشم هستند، عنوان کرد: نزدیک‌بینی در کودکان شایع‌تر از دوربینی است و اگر کودک تا قبل از شش سالگی با عینک درمان نشود دچار تنبلی چشم می‌شود.

دکتر محمدحسین افتخاری در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به فرا رسیدن فصل بهار و تابستان و در توضیح اصول محافظت از چشم در برابر تابش اشعه‌های مضر نورخورشید عنوان کرد: به‌طور کلی سه دسته عینک برای محافظت از چشم وجود دارد.

وی ادامه داد: دسته اول عینک‌های کار هستند که جنبه محافظتی دارند و از پرتاب اجسام خارجی به داخل چشم جلوگیری می‌کنند. الزام کارگران برای استفاده از این عینک‌ها بویژه در مشاغلی نظیر جوشکاری و تراشکاری ضروری است.

به گفته این متخصص و جراح چشم، هرچند بسیاری از این افراد پس از مراجعه به پزشک عنوان می‌کنند تعریق صورت پس از نهادن این عینک بر چشم، آزاردهنده است و دید را کاهش می‌دهد اما باید توجه داشته باشند در صورت اصابت اجسام ریز فلزی به چشم، آسیب‌های جبران ناپذیری به چشم وارد می‌آید.

نزدیک‌بینی در کودکان - دکتر محمدحسین افتخاری

دکتر افتخاری با بیان این که دسته دوم عینک‌ها به منظور درمان اختلالات بینایی به کار گرفته می‌شوند، گفت: در کشورهای آسیای شرقی درصد بالایی از مردم نزدیک‌بین هستند در کشورهای اروپایی 15 درصد و در آمریکا نیز 30 درصد مردم در پی بروز عیوب انکساری از عینک استفاده می‌کنند.

وی افزود: در کشور ایران بیش از 50 درصد مردم مبتلا به یکی از انواع اختلالات و عیوب انکساری چشم هستند.

این جراح و متخصص چشم، با اعلام این مطلب که نزدیک‌بینی در کودکان شایع‌تر از دوربینی است، اظهار کرد: اگر کودک تا قبل از شش سالگی با تجویز عینک درمان نشود دچار تنبلی چشم می‌شود که اگر تا 10 سالگی برطرف نشود، ممکن است تا پایان عمر قابل درمان نبوده و حتی شعاع دیدش به یک متر برسد در حالی که چشم ظاهرا سالم است.

دکتر افتخاری عینک‌های آفتابی را دسته سوم عینک‌های موجود دانست و اظهار کرد: عینک‌های طبی آفتابی مناسب‌ترین وسیله محافظت کننده از چشم در برابر اشعه‌های مضر نور آفتاب است و لازم است افراد در هر گروه سنی از عینک‌های آفتابی به منظور جلوگیری از تابش اشعه مضر ماوراء بنفش بر چشم‌هایشان استفاده کنند.

این جراح و متخصص چشم با بیان این که استفاده از عینک‌های غیراستاندارد اثرات زیان‌باری بر چشم وارد می‌کند، اظهار کرد: واضح است که مردمک چشم به هنگام قرار گرفتن در یک فضای تاریک گشادتر می‌شود. قرار دادن یک عینک آفتابی بر چشم که پوشش‌دهی کافی ندارد، تنها فضای تاریکی ایجاد می‌شود که گشادتر شدن مردمک چشم را به دنبال دارد و در نتیجه اشعه بیشتری به چشم ورود پیدا می‌کند.