روش‌های عمل جراحی آب مروارید یا کاتاراکت چشم:

  • فیکو Phaco
  • فیکو لیزر Phaco Laser

در روش Phacoemulsification) Phaco)، یک برش خیلی کوچک در چشم ایجاد شده، سپس عدسی کدر شده بیمار با استفاده از امواج مافوق­‌صوت یا لیزر به ذرات کوچک­تر شکسته می­‌شود و در نهایت این ذرات به‌وسیله میکروساکشن (لوله مکشی) خارج می‌­گردد. کپسول خلفی در محل خود باقی می‌­ماند تا بتواند عدسی را که در چشم کار گذاشته می‌­شود نگهداری کند. عدسی کار گذاشته‌­شده از نوع تاشو می­‌باشد و پس از ورود به فضای کپسول عدسی باز شده و خود را با شکل و اندازه آن تطبیق می‌­دهد.

  • MICS یا Micro Incision surgery: در این روش برش ایجاد شده برای تخلیهء عدسی و انرژی مورد نیاز برای شکستن عدسی به ذرات کوچک­تر، هر دو کمتر از روش Phaco بوده و احتمال بروز آستیگماتیسم پس از این عمل بسیار کم است.
  • لنزکتومی: این روش برای اصلاح عیوب انکساری بسیار شدید (نزدیک­‌بینی و دوربینی) به کار می‌­رود. همچنین در عمل جراحی آب مروارید یا کاتاراکت مادرزادی و بچه‌ها از این روش استفاده می‌گردد.

عمل جراحی آب مروارید یا کاتاراکت - مرکز چشم پزشکی سلامت غرب تهران


کاشت انواع لنزهای تاشوی داخل چشمی به دنبال انجام فیکو و فیکو لیزر:

  • لنز تک‌­کانونی (مونوفوکال)
  • لنز چند کانونی(مولتی‌فوکال): لنزهای چندکانونی، باعث تمرکز هم‌زمان نور از فاصلهء دور و نزدیک می‌‌شوند، بنابراین وابستگی افراد به عینک و یا لنزهای تماسی را کاهش می‌دهند. در حال حاضر دو نوع رفراکتیو و دفراکتیو این لنزها وجود دارد که هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در صورت استفاده از لنزهای Refractive دید دور و دید متوسط عالی بوده و دید نزدیک نیز قابل‌‌قبول می‌‌باشد اما ممکن است که فرد برای دیدن جزئیات مشکل داشته باشد. در صورت استفاده از لنزهای Diffractive دید نزدیک (دید مطالعه) خوب بوده و دید دور نیز خوب است اما ممکن است که دید متوسط دچار اشکال باشد. مثلاً ممکن است لازم باشد که فرد فاصله خود با کامپیوتر را کم کرده و یا اندازه فونت‌‌ها را افزایش دهد. همین‌طور ممکن است بعضی از افراد در شب هاله‌های نورانی در اطراف منبع نور ببیند.
  • لنزهای تطابقی (Accommodative): عدسی چشم انسان به‌طور طبیعی برای دید نزدیک واضح و شفاف تطابق می‌­یابد، فرآیندی که با افزایش سن و کاهش قدرت انعطا‌ف‌پذیری عدسی به‌­تدریج کاهش می‌‌یابد. لنزهای تطابقی نیز از موادی ساخته شد­ه‌­اند که سعی می‌کنند مانند عدسی طبیعی انسان قدرت تطابق داشته باشند اگرچه تطابق ایجاد شده توسط این لنزها کمتر از میزان مورد نیاز انسان است.

عمل جراحی آب مروارید یا کاتاراکت - مرکز چشم پزشکی سلامت غرب تهران