روش‌های عمل جراحی آب مروارید یا کاتاراکت چشم:

  • فيكو Phaco
  • فيكو ليزر Phaco Laser

در روش Phacoemulsification) Phaco)، يك برش خيلي كوچك در چشم ايجاد شده، سپس عدسي كدر شده بيمار با استفاده از امواج مافوق­‌صوت يا ليزر به ذرات كوچك­تر شكسته مي­‌شود و در نهايت اين ذرات به‌وسيله ميكروساكشن (لوله مكشي) خارج مي‌­گردد. كپسول خلفي در محل خود باقي مي‌­ماند تا بتواند عدسي را كه در چشم كار گذاشته مي‌­شود نگهداري كند. عدسي كار گذاشته‌­شده از نوع تاشو مي­‌باشد و پس از ورود به فضاي كپسول عدسي باز شده و خود را با شكل و اندازه آن تطبيق مي‌­دهد.

  • MICS يا Micro Incision surgery: در اين روش برش ايجاد شده براي تخليهء عدسي و انرژي مورد نياز براي شكستن عدسي به ذرات كوچك­تر، هر دو كمتر از روش Phaco بوده و احتمال بروز آستيگماتيسم پس از اين عمل بسيار كم است.
  • لنزكتومي: اين روش براي اصلاح عيوب انكساري بسيار شديد (نزديك­‌بيني و دوربيني) به كار مي‌­رود. همچنين در عمل جراحی آب مروارید یا كاتاراكت مادرزادي و بچه‌ها از اين روش استفاده مي‌گردد.

عمل جراحی آب مروارید یا کاتاراکت - مرکز چشم پزشکی سلامت غرب تهران


كاشت انواع لنزهاي تاشوي داخل چشمي به دنبال انجام فيكو و فيكو ليزر:

  • لنز تك‌­كانونی (مونوفوكال)
  • لنز چند کانونی(مولتي‌فوكال): لنزهاي چندكانوني، باعث تمركز هم‌زمان نور از فاصلهء دور و نزديك مي‌‌شوند، بنابراين وابستگي افراد به عينك و يا لنزهاي تماسي را كاهش مي‌دهند. در حال حاضر دو نوع رفراكتيو و دفراكتيو اين لنزها وجود دارد كه هر يك داراي مزايا و معايب خاص خود هستند. در صورت استفاده از لنزهاي Refractive ديد دور و ديد متوسط عالي بوده و ديد نزديك نيز قابل‌‌قبول مي‌‌باشد اما ممكن است كه فرد براي ديدن جزئيات مشكل داشته باشد. در صورت استفاده از لنزهاي Diffractive ديد نزديك (ديد مطالعه) خوب بوده و ديد دور نيز خوب است اما ممكن است كه ديد متوسط دچار اشكال باشد. مثلاً ممكن است لازم باشد كه فرد فاصله خود با كامپيوتر را كم كرده و يا اندازه فونت‌‌ها را افزايش دهد. همين‌طور ممكن است بعضي از افراد در شب هاله‌هاي نوراني در اطراف منبع نور ببيند.
  • لنزهاي تطابقي (Accommodative): عدسي چشم انسان به‌طور طبيعي براي ديد نزديك واضح و شفاف تطابق مي‌­يابد، فرآيندي كه با افزايش سن و كاهش قدرت انعطا‌ف‌پذيري عدسي به‌­تدريج كاهش مي‌‌يابد. لنزهاي تطابقي نيز از موادي ساخته شد­ه‌­اند كه سعي مي‌كنند مانند عدسي طبيعي انسان قدرت تطابق داشته باشند اگرچه تطابق ايجاد شده توسط اين لنزها كمتر از ميزان مورد نياز انسان است.

عمل جراحی آب مروارید یا کاتاراکت - مرکز چشم پزشکی سلامت غرب تهران